איך לבחור סופח לחות ביתי לחדר?

מהו סופח לחות?
סופח לחות ביתי (שנקרא קולט לחות/מוריד לחות/יבשן לחות/מסיר לחות) הוא מכשיר אשר מפחית את רמת הלחות בחלל בדרך כלל מסיבות בריאותיות או מטעמי נוחות.
בחדרים כמו מרתפים או חדרי מגורים אשר אינם מאווררים כראוי או סובלים מחדירת מים עלול להיווצר גם ריח לא נעים של טחב וגם עובש אשר מסוכן לנשימה.

באופן פעולתו, סופח הלחות משנה את מצב הצבירה של אדי המים שבאוויר לנוזל ואוגר אותם במיכל פנימי אותו יש לרוקן מדי כמה זמן כאשר הוא מתמלא. המים הנוצרים אגב, אינם מותאמים לשתייה ונחשבים למים אפורים אותם יש להשליך או לחלופין להשקות את הצמחים בגינה.

בדרך כלל כאשר אנו מגלים מוקד התפתחות של עובש מאחורי ארון או קיר המרתף זהו מצב שבו כבר התפתח עובש ונוצר נזק ולכן חשיבותו של קולט לחות ביתי גבוהה לא רק מהבחינה הבריאותית אלא גם בשמירה על רכוש יקר כמו רהיטים, ציוד אלקטרוניקה, ספרים ומוצרי נייר, כלי נגינה ועוד.

איך לטפל בגורם ללחות?
במקביל לטיפול בלחות הקיימת בחלל החדר יש לברר מה הגורם להצטברות לחות, אם מדובר ברטיבות המופיעה בקיר או בתקרת המבנה יש לבדוק שלא מדובר בנזילה או בפיצוץ בצנרת. בחדרים ללא חלונות או במרתפים מומלץ להתקין ונטה או מפוח להחלפת אוויר "עומד" בחדר, תחלופת אוויר בחלל תפחית ריחות לא נעימים של טחב ותעכב התפתחות עובש.

יש לסופח אבא ואמא?
כאשר ניגשים לרכוש מכשיר להורדת לחות חשוב להבין שמדובר במוצר אשר אמור לשרת אותנו לאורך שנים ומאד מומלץ לרכוש במקום שמספק שירותי בדיקת מעבדה ואפשרות לתיקון הסופח שאם חלילה תקרה תקלה במכשיר. בשוק קיימים מבחר דגמים של סופחי לחות מחברות שונות, רצוי לרכוש סופח של יצרן ותיק ומוכר ולא של יצרן מוצרי "מדבקה" לא מוכרים.
במעמד הרכישה בקשו פרטים על ארץ הייצור, שם היצרן ותקופת האחריות.

התאמה של עוצמת הסופח לגודל החדר
השלב הראשון בבחירת הסופח הוא התאמת ההספק שלו לגודל החלל וגם לרמת הלחות שבאוויר. הספק הסופח מצוין בדרך כלל על ידי כמות המים שהוא מסוגל לספוח מהאוויר בחדר בתקופת זמן של 24 שעות. לדוגמה- סופח לחות Smart Air 20 מסוגל לספוח 20 ליטר ביממה בעוד שהסופח Smart Air 12 של SMART AIR מסוגל לייצר רק 12 ליטר מים ביממה.
איך נדע איזה דגם של סופח יתאים לחלל שלנו? באופן כללי, סופחי לחות בהספקים של 10 ליטר ביממה יתאימו לחדרים קטנים עד בינוניים, סופחי לחות בהספקים של 20 ליטר ביממה יתאימו לחדרים גדולים יותר כמו יחידות דיור או מרתפים וסופחי לחות בהספק של 30 ליטר ביממה יתאימו לחדרים גדולים (עד 70 מ"ר) ואף לדירה שלמה.
במקרים בהם ישנה לחות גבוהה באופן ניכר מומלץ לפנות לחנות לקבלת ייעוץ פרטני על מנת להתאים את המוצר שיוריד את הלחות בצורה האידאלית בחלל.
רמת הלחות המומלצת לחדר מגורים היא 55%-60% לחות יחסית בטמפרטורה של 22 מעלות.

עצמת הרעש
סופח לחות ביתי אמור להיות ממוקם בסביבת המגורים הקרובה אלינו ולכן חשוב שעצמת הרעש אשר נוצרת מהסופח לא תהיה חזקה מדי ותהפוך למטרד.
בתוך מייבש הלחות עובדים מדחס ומאווררים השואבים אוויר לח אל תוך הסופח ופולטים אותו חזרה אל החדר. רכיבים אלו מייצרים רמת רעש מסוימת (ספציפית ליצרן ולדגם) ולכן חשוב לבדוק בנתוני היצרן את רמות הרעש שיוצר המכשיר ואף מומלץ להגיע לחנות ולשמוע את המכשיר בזמן העבודה.

דירוג אנרגטי
יעילותו האנרגטית של סופח לחות יכולה להיות שונה במידה ניכרת מיצרן כזה או אחר. צריכת החשמל יכולה להיות בין 160W ועד 600W לכן רצוי לברר מה הדירוג האנרגטי של המכשיר על לחסוך בהוצאות החשמל שיצרוך הסופח.

אסתטיות המוצר
פרמטר שאינו קשור לפונקציונליות של המוצר אך חשוב בכדי שנזכיר אותו הוא נראות הסופח. בין אם נמקם את הסופח בחדר הכביסה או בסלון המגורים עדיין מדובר במוצר שימוקם בסביבת המגורים הקרובה שלנו ורצוי שמראה הסופח יהיה אלגנטי ונקי על מנת שיתאים למראה החדר בו אתם מתכוונים למקם אותו.

טיפ חשוב
להפעלה בטוחה ונכונה של קולט הלחות רצוי לקרוא היטב את הוראות היצרן במלואן ולהקפיד לפעול על פיהן. בדף ההוראות יפורטו הוראות הפעלה ראשונה של הסופח, הוראות שימוש במוצר, הוראות ניקיון ותחזוקה ומקרא לתקלות.
ככלל, אנו ממליצים לנקות את הפילטר שבמכשיר אחת לשבועיים על מנת להימנע מתקלות, נזילות וסתימות במכשיר.

למדריכים נוספים: