מדריך ללקיחת ייחורים ולטיפול בייחורים

מהו ייחור?
ייחור הוא צורת יישום לתהליך רבייה וגטטיבית בצמחים. משמעות המונח רבייה וגטטיבית (Vegetative propagation) בביולוגיה הוא רבייה אל-מינית, כלומר- רבייה שלא נגרמת מאיחוד של שני תאי מין מצמחים שונים.
הרבייה הוגטטיבית מתרחשת כאשר איבר שאינו חלק ממערכת הרבייה של הצמח (שורש,גבעול, עלה) ניתק מגוף צמח האם וגדל להיות צמח נפרד אשר נושא תכונות גנטיות זהות לגמרי לתכונות צמח האם ממנו נלקח.

יתרונות בגידול ייחורים
1. שימור התכונות הגנטיות- כל ייחור ישמר בדיוק את תכונות ומין צמח האם.
2. קיצור זמן הגדילה- מאחר והיחור שנלקח בעל גבעול ועלים, זמן הגדילה לעומת זמן הגדילה מזרע קצר יותר.
3. אין צורך בהנבטת זרעים כל פעם מחדש- צמח אם המוחזק בתנאים אופטימליים יכול להתקיים מספר שנים ובתקופה זו לייצר עשרות ייחורים מדי חודש.

מתי ניתן לקחת ייחורים מצמח אם?
על מנת להוציא ייחורים בריאים על צמח האם להיות בן חודשיים לפחות. את צמח האם רצוי לקטום על מנת שיתפתח מספר רב של גבעולים.

הציוד הנדרש ללקיחת יחורים
סקלפל (סכין מנתחים).
הורמון השרשה.
קוביות רוקוול.
פרלייט.
תיבת השרשה.
מיכל התזה.
נורות CFL בהספק נמוך.

לפני שמתחילים
את הייחורים חשוב לקחת מהצמחים הבריאים והחזקים ביותר. אם בחרנו להפוך צמח מסוים לצמח אם רצוי שזה יהיה צמח בריא בעל תכונות גנטיות טובות.
תכונות גנטיות טובות הן עמידות בפני מחלות ומזיקים, גודל וקצב גדילה וגם כמות ואיכות התוצר. בחירת צמח אם בעל גנטיקה טובה תשפיע על סיכויי הצלחת הייחורים.
לפני לקיחת הייחורים מצמח האם יש להשקות אותו מספר ימים במים מאוזנים בלבד ולא לדשן. הסיבה שאין לדשן היא שהימצאות חנקן בצמח יעכב את יצירת השורשים.
חשוב מאד לעבוד בסביבה נקייה עם ידיים נקיות וכלים נקיים, הייחורים רגישים מאד למחלות ופטריות עד שהם מתחילים להשריש ואם משתמשים בסכין מנתחים (סקלפל) רב פעמית יש לנקותה בעזרת אלכוהול לחיטוי.

הכנת תיבת ההשרשה
לפזר שכבת אחידה של פרלייט בעובי של כשני סנטימטר במגש תיבת ההשרשה.
להשרות את קוביות הרוקוול במים פושרים מאוזנים לרמת 5.5 PH למשך כחצי יממה ולאחר מכן להוציאן מהמים מבלי לסחוט, להניח על משטח ולאפשר למים להגיר החוצה מקוביית הרוקוול במשך כחצי שעה.

חיתוך הייחורים
על הייחור להיות באורך של 5-12 ס"מ ובעל שני צמתים של עלים (שימו לב שהייחור לא יהיה גבוה מדי לתיבת ההשרשה שברשותכם).
יש לבצע את החיתוך כחמישה מילימטר מתחת לצומת העלים השלישי באמצעות סקלפל בצורה נקייה ובזווית חיתוך של 45 מעלות.
מיד לאחר הסרת הייחור יש לפעול בזריזות. יש להסיר בעזרת הסכין את העלים של הצומת השלישי (כך שעל הייחור ישארו רק הצומת הראשון והשני) לגרד מעט ולחשוף באמצעות הסכין את חלקו התחתון של היחור (2 ס"מ), לטבול באבקת הורמון השרשה, לנער קלות ולהכניס את היחור אל תוך החור שבקוביית הרוקוול.
רצוי ללחוץ מעט את קוביית הרוקוול לאחר הכנסת הייחור כדי לקבל שטח מגע גדול יותר של הקובייה עם גבעול הייחור.
אם בחרתם לעבוד עם ג'ל הורמון השרשה חשוב לא לטבול את הייחורים ישירות לתוך הבקבוק אלא לשפוך את הכמות הרצויה לכוסית קטנה ובה לטבול את הייחורים.
בכל שלבי החיתוך הקפידו לפעול במהירות וגם הקפידו שלא למעוך את גבעול הצמח או את גבעול הייחור שלקחתם.

סידור הייחורים בתיבת השרשה
את קוביות הרוקוול עם הייחורים יש להכניס לתיבת ההשרשה ולשקע מעט בשכבת הפרלייט כך שעלים מייחורים שונים לא יגעו וידבקו אחד לשני וגם לא לדופן הכיפה השקופה של תיבת ההשרשה.
עלים שידבקו אחד לשני או לדופן תיבת ההשרשה ירקבו ועלולים לעודד התפתחות פטריות. את עלי המניפה יש לקצוץ לחצי וכך גם ליצור יותר מקום בתיבת ההשרשה.

טיפול בייחורים בתיבת השרשה
עד לרגע בו הייחורים יפתחו שורשים יקבלו הייחורים את הנוזלים הדרושים דרך העלים ולכן חשוב לשמור על תנאי לחות וטמפרטורה אופטימליים בתיבת ההשרשה.
הטמפרטורה בתיבת ההשרשה צריכה לעמוד על 25 מעלות ואחוזי הלחות על 90%-100% ביומיים/שלושה הראשונים ובשאר התקופה עד להשרשה 80%-90%.
בשבועיים הראשונים יש לפתוח את תיבת ההשרשה אחת ליום על מנת לאוורר את החלל ולהשפריץ מים על דפנות תיבת ההשרשה בשביל לשמור על תנאי הלחות.

סוג תאורה ומשטר תאורה בתיבת ההשרשה
הייחורים ישרישו טוב יותר תחת תאורת פלוריסנט חלשה ובמשטר תאורה של 18 שעות אור ו-6 שעות חושך.
אם בחרתם להציב את הייחורים בחדר הגדילה תחת נורת נל"ג הקפידו לא לחשוף את הייחורים לעוצמת אור חזקה ומקמו את תיבת ההשרשה רחוק ככל האפשר מהנורה.
ניתן גם להפחית את עצמת האור באמצעות הצללה עם רשת צל או בד להצללה אך האפשרות הטובה ביותר היא תחת נורת פלוריסנט קומפקטית (CFL).

העברת היחורים לעציץ
לאחר תקופה של כשבוע עד שלושה שבועות בתיבת ההשרשה הייחורים יתחילו להשריש, ניתן לזהות ייחורים שהשרישו כשקצוות העלים יצהיבו מעט וגם כששורשים
יתחילו להגיח מקוביית הרוקוול. את הייחור יש להעביר לעציץ יחד עם קוביית הרוקוול ואין לנסות ולנתק את קוביית הרוקוול מהייחור.
גם בימים שלאחר העברת הייחור מתיבת ההשרשה אל עציץ בחדר הגדילה יש לטפל בו בזהירות ולא לחשוף אותו לתאורה חזקה מדי.

עבודה בזהירות
בעבודה עם סקלפל או סכין הקפידו לעבוד בזהירות והישמרו מפציעות.

טיפים לטיפול ביחורים
בימים הראשונים לאחר לקיחת הייחור עקבו מקרוב אחר
מצב הלחות והטמפרטורה בתיבת ההשרשה.
הקפידו לעבוד בסביבת עבודה נקייה וחטאו כלים במידת הצורך.
הקפידו לעבוד עם הורמון השרשה שהוחזק בתנאים אופטימליים ושהמוצר אינו פג תוקף.
צפו בסרטוני הדרכה בערוץ יוטיוב.
קחו ייחורים מצמח אם בריא ובעל גנטיקה טובה.
קחו כמות ייחורים גדולה יותר מכמות היחורים שתצטרכו, גם עם ניסיון רב לפעמים חלק מהיחורים לא שורדים את התהליך.