מדריך למוליכות והשקיה בגידול ביתי

מהי מוליכות ומדוע היא חשובה בגידול ביתי
לריכוז תמיסת ההשקיה יש חשיבות גדולה על גדילה והתפתחות הצמח. ריכוז תמיסת ההשקיה חשוב בגידול ביתי ובמיוחד בגידול הידרופוני וזה בגלל שהצמח מסוגל לצרוך כמות מסוימת של מינרלים מסיסים וחומרים אחרים במים בכל אחד משלבי החיים. בעזרת בקרה על כמות המינרלים שבמי ההשקיה ניתן לספק לצמח כמויות מרביות של מינרלים ומסיסים בצורת דישון מבלי לפגוע בגדילה.

ריכוזי דשנים (מלחים) נמדדים ביכולת שלהם להוליך חשמל דרך התמיסה שבה הם נמצאים. מד EC/TDS מודד את הריכוז הכללי בתמיסת ההשקיה.
כאשר אנו מוסיפים דשנים למים בתמיסת ההשקיה הם מוליכים, ככל שריכוז הדשנים שבתמיסה יגדל כך תגדל גם המוליכות החשמלית.

כל מעבר מים בצמח כולל מעבר של מים ממצע הגידול אל שורשי הצמח מונע מלחצים אוסמוטיים. הפרש הריכוזים מניע מים ממצע הגידול את השורשים וזאת על מנת להביא לשוויון ריכוזים. תהליך זה נקרא דיפוזיה- מעבר של חומר מריכוז גבוה לריכוז נמוך.

השקיה במי אוסמוזה הפוכה
בגידול ביתי ובמיוחד בגידול הידרופוני נהוג להשתמש במי אוסמוזה הפוכה. אוסמוזה היא מעבר של מים דרך קרום חדיר למחצה אשר נגרמת בגלל הפרשי ריכוזים, כלומר מעבר של מים מתמיסה שבה ריכוז המומסים נמוך יותר לתמיסה שבה ריכוז המומסים גבוה יותר.
אוסמוזה הפוכה מתארת תהליך הפוך מאוסמוזה רגילה. בתהליך זה מעבר תמיסה ובמקרה שלנו הכוונה למים דרך ממברנה המאפשרת מעבר של מים טהורים ללא מתכות, מינרלים, כימיקלים, בקטריות ווירוסים.
למרות שמי ברז רגילים מכילים מינרלים הדרושים לצמח הם מכילים גם המון חומרים שלהם הצמח לא זקוק כמו כלור, פלואוריד ומתכות.
אם נמדוד את ה-EC של מי ברז נקבל תוצאות בטווח שבין 0.2 – 0.8 ואף יותר (איכות המים משתנה בהתאם לאזור המגורים ולמצב הצנרת הביתית) אולם הבעיה היא שאיננו יודעים בדיוק אלו מינרלים קיימים במים ובאילו יחסים וכאשר נוסיף את הדשנים ההידרופוניים אשר מאוזנים בהרכבם אל מי הברז שאינם מאוזנים נקבל תמיסה שאינה מאוזנת שעלולה לגרום לעודפים או חוסרים ולפגוע בגדילת הצמח.
השימוש במי אוסמוזה מאפשר לקבל תוצאות מקסימליות מהדשנים שאנו מספקים לצמח במי ההשקיה. בשימוש במים טהורים נבטיח שהצמח יקבל את החומרים המזינים הנכונים באיזון אופטימלי.
למניעת חוסרים של מינרלים כמו קלציום, מגנזיום או ברזל ניתן לבצע תיקון על ידי הוספת 10% מי ברז לתמיסת ההשקיה.

מדידת ריכוז תמיסת ההשקיה נמדדת בשני סולמות:
Electrical Conductivity EC
Parts Per Million PPM (שגם נקרא Total Dissolved Solids-TDS)

מהו מד EC?
EC מייצג מוליכות חשמלית ונמדד ביחידות mS/cm (מיליסימנס/סנטימטר). מד EC מודד את המוליכות החשמלית של המים או במילים אחרות את כמות המסיסים במים. ככל שריכוז הדשנים שבתמיסה יגדל כך ערך ה-EC יהיה גבוה יותר.

מהו מד TDS?
TDS הן ראשי תיבות של- Total Dissolved Solids כלומר כמות המוצקים המומסים בתמיסה אשר אינם יכולים להסרה באמצעות פילטר סטנדרטי.
מד TDS יציג את הנתון הזה ביחידות ppm .
ppm הם ראשי תיבות של Parts Per Million- חלקים למיליון. מינוח זה משמש במדע להצגת שיעורו של רכיב בתוך החומר הכולל.
בגידול ביתי ראשי המונח הזה מתייחס לריכוז של מינרלים מסיסים שבמי ההשקיה הניתנים לצמחים.

איך ומתי בודקים EC?
על מנת להימנע מבעיות דישון בגידול במערכת הידרופונית עם מיכל מים רצוי לבדוק EC מדי יום ובגידול בהשקיה ידנית מומלץ לבדוק EC בכל השקיה ולבצע את רמת ה-EC בתמיסה לפי הערכים המומלצים בכל אחד משלבי הגדילה של הצמח.
ניתן לחסוך זמן ולבדוק EC ו-PH בו זמנית וגם רצוי לנהל יומן מעקב על רמת ה-PH וה-EC על מנת לאתר גורמים לבעיות עתידיות במקרה שאלו יקרו.

בדיקת EC בנגר
ניתן גם ללמוד על תזונת הצמח על ידי מדידת ה-EC של עודפי הנוזלים מהעציץ בזמן השקיה. במצב תקין ה-EC בנגר יהיה מעט גבוה
מה-EC שניתן בהשקיה. אם ה-EC בנגר גבוה משמעותית מה-EC שניתן בהשקיה המשמעות היא שישנה הצטברות של מלחים ודשנים במצע הגידול.
הנגר היוצא מתחתית העציץ מוציא עודפי דישון ומלחים שהצטברו במצע הגידול, כמות מינימלית מומלצת של הנגר תהיה 20%.
על מנת לתקן רמת EC גבוהה יש להוציא כמות גדולה יותר של נגר (30%) ולבצע התאמות ברמת ה-EC הנכנס.
על מנת לתקן רמת EC נמוכה יש להוסיף דשן מתאים לתמיסת ההשקיה או למיכל ההשקיה.

גורמים המשפיעים על ה-EC
ישנם גורמים אשר יכולים לשנות את מאזן ה- EC בתמיסת ההשקיה- אידוי של מים ממיכל ההשקיה, השקיה וספיגת מינרלים על ידי השורשים יגדילו את ריכוז התמיסה ולכן רצוי להוסיף מים למיכל ההשקיה בהתאם לתוצאות מדידת ה-EC במיכל.

ערכי EC/TDS מומלצים לכל אחד משלבי החיים של הצמח
טווח EC לגדילה אופטימלית של הצמח משתנה מזן לזן, ישנם זנים שאוהבים לאכול ויוכלו להתמודד עם רמות רמות גבוהות של EC בעוד כמות כזו של EC תגרום לזנים אחרים לסבול מעודף דישון. לכן טוב לדעת את תכונות הצמח וגם להכיר וללמוד את יכולותיו במהלך הגידול וליישם את הלמידה בייחורים שילקחו מהצמח.
כלל חשוב הוא שאת השינויים במינוני הדשנים יש לבצע בצורה איטית כלומר לא להעלות את ה-EC בצורה קיצונית אלא בקפיצות של 20%-30%.