מה זה PAR במדידת עוצמת אור?

בגידול פנים התאורה היא פקטור חשוב, אולי החשוב ביותר להצלחת הגידול וליבול מקסימלי וישנם כמה מושגים הקשורים לתאורה שרצוי להכיר.

מהי מדידת PAR?

PAR- Photosynthetically Active Radiation הוא מה שגורם לפוטוסינתזה בצמחים וקורה כאשר הצמחים שלכם צורכים פוטונים של אור באורך גל שבין 400 ל- 700 ננומטר. כפי שניתן לראות בגרף הבא:

מדוע PAR חשוב?

נורת גידול מייצרת באורכי גל שונים על הצמחים שלכם. אולם הצמח מסוגל לקלוט רק חלק מהאור הזה על מנת לבצע פוטוסינתזה ולגדול. אור באורכי גל לא מתאימים יוחזר מן הצמח ולמעשה יהיה חסר תועלת עבור הצמח.
יותר PAR משמעו יותר פוטוסינתזה, יותר צמיחה וצמחים בריאים יותר ולכן כשאתם משווים בין נורות לגידול תעדיפו תאורה בעלת PAR גבוה יותר כך שהצמחים יוכלו לקבל מקסימום אור באורך גל הנכון.

איך מודדים PAR?

PAR נמדד בשתי דרכים:

PPF = Photosynthetic Photon Flux נתון זה מודד את עוצמת האור על ידי קביעת כמה פוטונים נפלטים ממקור האור בשניה והוא נמדד במיקרומול לשנייה μmol/s.

PPFD = Photosynthetic Photon Flux Density הנתון הזה אפילו חשוב יותר כי הוא מתחשב גם בעוצמת האור וגם בכמות האור שמגיעה אל הצמחים בפועל.
PPFD נמדד במיקרומול למטר מרובע לשנייה.

על מנת למדוד את ה- PAR יהיה עליכם לרכוש מד PAR.

מהי רמת PAR טובה לגידול פנים?

הצמחים יזדקקו לרמות PAR נמוכות יחסית בתקופת הצמיחה ורמה גבוהה יותר בתקופת הפריחה. בתקופת הפריחה כאשר הצמחים זקוקים ליותר אנרגיה ולקצב פוטוסינתזה גבוה יותר.

אלו רמות PAR מומלצות לכל אחד משלבי החיים של הצמח:

200-400 PPFD לזרעים שהונבטו, ייחורים וצמחי אם.
400-600 PPFD
לצמחים בתקופת הצמיחה.
600-900 PPFD
 לצמחים בתקופת הפריחה.

בדקו PAR לפני רכישה של נורה

חשוב מאד לבדוק את עוצמת ה-PAR של נורת גידול לפני הרכישה. ישנם יצרנים אשר יציינו רק את מדידת ה-PPF או לחלופין יציגו מדידת PPFD בודדת ממרכז מקור האור.
הצגת מדידת PPF או הצגת מדידת PPFD בודדת ממרכז שטח המדידה עלולה להצביע על איכות נמוכה של מנורה או שהיצרן מנסה להסתיר מדידות אלו על מנת להציג את הנורה שלו בצורה טובה יותר מאשר היא בפועל.

טיפ חשוב- צפו את דפנות חלל הגידול על מנת לגרום להחזר אור הנורה אל הצמחים ובכך להגדיל את ה-PAR.