מתי הזמן הנכון לקצור את הצמח?

הקציר הוא אחד הרגעים המרגשים עבור כל מגדל, בין אם מדובר במתחיל שמגדל בפעם הראשונה ובין אם מדובר במגדל מקצועי יותר שקצר בעבר כבר עשרות פעמים.
בקציר המגדל נהנה מפירות ההשקעה לאחר שבועות ארוכים ולעתים אף חודשים של טיפול והשגחה ולכן חשוב לדעת מתי הזמן הנכון ביותר לקצור את צמחים על מנת לקבל את היבול האיכותי ביותר.
השאלה "מתי לקצור?" מעסיקה מגדלים רבים בתקופת סוף מחזור הגידול. התשובה לשאלה יכולה להיות תלויה במספר גורמים כגון תנאי הגידול וגם הצרכים האישיים.

1. המלצות חברת הזרעים
כמעט כל חברות הזרעים מפרסמות את זמן הקציר המוערך בדף המוצר שבאתר האינטרנט של החברה וגם על אריזת חבילת הזרעים. זו האינדיקציה הראשונה אשר יכולה לספק מידע על אורכה של תקופת הפריחה אולם יש לזכור שמדובר בהמלצה בלבד. תקופת הפריחה עשויה להשתנות ותלויה בפקטורים נוספים כגון תנאי הגידול (פנים/ חוץ) שיטות גידול ועוד.

2. צבען של השערות בתפרחת
אחת האינדיקציות להבשלת התפרחת הוא צבע השערות שבתפרחת. צבען של השערות משתנה לחום וכשמחציתן הופכות חומות זהו סימן שהקציר קרב. אם תקצרו כאשר חצי מהשערות הפכו חום ההשפעה תהיה יותר פסיכואקטיבית ולעומת זאת אם תמתינו מספר ימים ואז תקצרו ההשפעה תהיה יותר נרקוטית.
חשוב לדעת שבמקרים מסוימים, בעיקר בגידול חוץ- גשם או רוחות חזקות ויבשות עלולות להעכיר את צבען של השערות.

3. צבען של הטריכומות
הטריכומות הן קריסטלי שרף קטנים המכסים את התפרחת. תפקיד הטריכומות בטבע הוא להגן על הצמח ועל הזרעים מפני קרינת השמש, מרוח ואף ממזיקים. הטריכומות מסייעות למגדל ומספקות אינדיקציה לבשלות על ידי שינוי הצבע שבקצותיהן.
כאשר הצמח מתקרב לסיום הפריחה צבען של הטריכומות מתחיל להשתנות ולהיות פחות ופחות שקוף עד שמגיעות לצבע ענברי, מעט עכור. מומלץ מאד להצטייד במיקרוסקופ או בלופה איכותית בהגדלה של לפחות פי 40 על מנת לראות את הטריכומות בצורה מספקת.

לקבלת אינדיקציה מדויקת ככל שניתן מומלץ מאד להצטייד מראש באמצעי הגדלה טוב שבעזרתו נוכל להגדיל ולראות טוב יותר את המצב בתפרחת.