10 הטעויות הנפוצות בגידול ביתי

בשביל להצליח בגידול ביתי ישנם כמה כללי בסיס שחשוב ליישם על מנת לגדל גידול פרודוקטיבי ומוצלח.
על מנת להכיר ולהימנע מטעויות אשר יקשו את הגידול בתחילת הדרך ריכזנו עבורכם רשימה של 10 הטעויות הנפוצות בגידול ביתי.


1. השקיית יתר

טעות מאד נפוצה של מגדלים מתחילים היא השקיית יתר. בדרך כלל הטעות נובעת מהדאגה של המגדל לצמחים שלא יתייבשו. התוצאה של השקיית יתר היא הפוכה מדאגת המגדל, תדירות השקיה גבוהה מדי עלולה לגרום לריקבון באזור השורשים ומונעת מעבר של חמצן לשורשים.
כאשר מצע הגידול שבעציץ מתייבש מתאפשר מעבר של חמצן לאזור השורשים ולכן חשוב להשקות רק כשצריך. אפשר להרים מעט העציץ ולפי משקלו לדעת אם מצע הגידול יבש דיו כדי להשקות שוב.

2. דישון יתר
כמו במקרה של השקיית יתר גם במקרים של דישון יתר הוספה עודפת של דשנים לתמיסת ההשקיה עלולה לפגוע בצמח ולגרום לפגיעה בצמיחה התקינה.
לעתים, עודף במינרל מסוים במצע הגידול עלול לגרום לפגיעה בספיגה של מינרל אחר. מגדל לא מנוסה אשר מזהה חוסר המתבטא בכתמים על העלים או בהצהבה יגביר את הדישון על מנת לנסות ולתקן את המחסור אולם רק יחריף את הבעיה.
במקרים של סימני עודף או חוסר יש למצוא את הגורם לבעיה לפני הגדלת מינוני הדשנים.

3. רכישת ציוד לא מתאים
להתאמת ציוד לסביבה וגודל חדר הגידול השפעה גדולה על מידת ההצלחה של הגידול כולו.
המשמעות של התאמת הציוד לסביבת הגידול באה לביטוי בהרבה תחומים לדוגמה:
התאמת מנורה בעוצמה נכונה לגודל החלל ובהתאם ליכולת האוורור וקירור החלל.
התאמת אוורור בעוצמה מספיקה על מנת ליצור תחלופת אוויר אופטימלית בחלל תוך התחשבות במשתנים המשפיעים על קצב זרימת האוויר.
התאמת הדישון הנכון לסוג הצמח ולסוג מצע הגידול בעציצים.
התאמת מספר העציצים בחלל הגידול לגודל החלל.
כל אחת מהדוגמאות של חוסר התאמה בציוד עלול לגרום לבעיות במהלך הגידול ולפגוע בתפוקת הצמחים.

4. הפרעה לצמחים בשעות החושך
הפרעה לשעות החושך היא הארה של הצמחים בחלק מהיממה שאמור להיות חשוך והיא עלולה להכניס את הצמחים לסטרס שאחת מתוצאותיו היא צמח דו מיני (הרמפרודיט).
במקרה כזה הצמח מפתח איברי רבייה זכריים שמייצרים אבקנים וכך הצמח מפרה את עצמו ומתחיל לייצר זרעים.
באופן דומה למצב בטבע בו השמש לא תזרח בלילה כך אסור להפריע לצמחים בשעות החושך. יש לתכנן את מחזור השעות כך שכל הטיפול בצמחים ייעשה בשעות האור.

5. שיטות אימון לצמחים
מטרת שיטות האימון בצמחים הן למצות בצורה מרבית את שטח חדר הגידול לקבלת תפוקה אופטימלית.
צמחים שלא עברו שיטות אימון יגדלו לגובה מבלי להתפתח לרוחב שטח הגידול. צמח הגדל לגובה מאלץ להגביה את הנורה ולהרחיק אותה מקצה הצמח וכתוצאה מכך חלקו התחתון של הצמח מקבל פחות אור.
בנוסף, רוב חללי הגידול בעלי גובה מוגבל ועלול להיווצר מצב שגובה החלל לא מספיק לסיום מחזור הגידול.

6. קציר מוקדם מדי
אף על פי שתקופת הפריחה ידועה ישנם סוגים של צמחים שיזדקקו לתקופת פריחה ארוכה יותר. בשבועיים האחרונים בתקופת הפריחה ישנה התפתחות משמעותית של הפרי וקציר מוקדם מדי משמעותו היא פרי קטן יותר.
מומלץ להצטייד בלופה טובה או במיקרוסקופ כיס לזיהוי זמן הקציר המתאים.

7. שמירה על ניקיון והימנעות ממזיקים
אחד המקרים המצערים עבור מגדל מתחיל הוא הופעת מזיקים על הצמחים בחדר הגידול. הדברת המזיקים בחדר הגידול הופכת קשה יותר ככל שמאחרים בזיהוי המזיק והתחלת הטיפול המתאים להדברתו וככל שנקדים לזהות נזקים של מזיקים בחדר הגידול כך יהיה הטיפול בהם מועיל וקל יותר.
על מנת להימנע כמה שיותר מהופעת מזיקים מומלץ לתלות מלכודות דבק באזורים שונים בחדר הגידול. מלכודות אלו אינן מזיקות לצמחים, צבען הצהוב מושך את המזיק אליהן ולוכד אותו. הצבת המלכודת מסייע במניעת מזיקים וגם מסייע בהקטנת קצב ההתרבות במקרה של הדבקה.

8. הקפדה על טווח טמפרטורה מתאימה
לטמפרטורה תקינה בחדר הגידול השפעה מכרעת על הצלחת הגידול. צמחים שנמצאים בטמפרטורה גבוהה לאורך זמן יראו קצב גדילה אטי יותר ובמקרים קיצוניים יותר של חום הצמחים עלולים להתייבש ולמות.
להתאמת ציוד האוורור חשיבות גדולה ביכולת השליטה בטמפרטורה בחדר הגידול או באוהל הגידול.

9. מיקום חדר הגידול
למיקום חדר הגידול בבית השפעה בעיקר על נושא הטמפרטורה ולחות בחדר הגידול.
הצבה של חדר הגידול צריכה להיות במקום נקי ובחדר שבו תהיה למגדל שליטה בתנאי לחות וטמפרטורה. רצוי בחדר עם גישה נוחה לחלל הגידול ושבחדר זה יהיה חלון להכנסת אוויר טרי לצמחים וגם להוצאת אוויר חם מחדר הגידול.
מקומות כגון מרתפים ייצרו לחות גבוהה ויידרשו קצב אוורור גדול יותר ובמקומות כמו עליות גג תיווצר טמפרטורה גבוהה ואז תידרש הפעלת מגזן לקירור.

10. התאמת גודל עציצים
על מנת להימנע ממצב של נעילת שורשים יש להתאים את גודל העציצים לסוג הגידול ולאופיו. לדוגמה בסוג צמחים בעלי פריחה ארוכה או בגידול בשיטת המסך הירוק שבה תקופת הצמיחה ארוכה מהרגיל רצוי להשתמש בעציצים בנפח 11 ליטר עד 18 ליטר.
לעומת זאת, שימוש בעציצים גדולים מדי עבור הצמחים יגרום למצב של הצטברות עודפי מלחים ודשנים במצע הגידול בחלק התחתון שאליו לא מגיעים שורשי הצמח.
לגבי העברת צמח מעציץ קטן לעציץ גדול יותר- מומלץ לבצע לפחות העברה אחת על מנת לאפשר לצמח לפתח מערכת שורשים בריאה.